123.jpg

DZIEŃ DZIECKA DLA PRZEDSZKOLAKÓW

         W dniu 30.05.2019 roku na obiektach Mariny - Nakło odbyły się obchody Dnia Dziecka dla przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego nr 2. Grupa naszych wychowanków wraz z pracownikami T. Staroniem, A. Kulczykiem i M. Bocianem odpowiedzialna była za zorganizowanie części rekreacyjno – sportowej imprezy. Nasi wychowankowie: R. Koryciński, M. Wiliński, D. Wróbel i P. Seyda stanęli na wysokości zadania i z pomocą przełożonych sprawnie sprawowali piecze nad dziećmi biorącymi udział w poszczególnych konkurencjach. Największym powodzeniem wśród przedszkolaków wśród przygotowanych konkurencji cieszyło się przejście przez ciasny tunel, rzut piankowym oszczepem oraz „łowienie metalowych ryb” Wychowankowie byli bardzo zaangażowani w sprawne przeprowadzenie konkurencji jednocześnie cały czas dbając o bezpieczeństwo dzieci.                                                              

         Bardzo dziękuję wychowankom jak i pracownikom za okazaną pomoc w organizacji imprezy.

 • IMG_20190530_095432
 • image
 • IMG_20190530_100915

 

Kolęda

W dniu 1.02.2019 roku wychowanków Zakładu Poprawczego w internacie odwiedził z wizytą duszpasterską kapelan naszej placówki ksiądz Szymon. Po krótkiej wspólnej modlitwie oraz zaśpiewaniu kolędy ksiądz pobłogosławił wszystkich obecnych oraz poświęcił pomieszczenia grupy pierwszej. Następnie wszyscy zasiedliśmy do stołu i przy pysznych ciasteczkach prowadziliśmy dyskusje na różne tematy. W miłej i sielskiej atmosferze spędziliśmy prawie godzinę. Na zakończenie ksiądz Szymon pożegnał bardzo serdecznie wszystkich zebranych i życzył powodzenia. Na tym kolęda zakończyła się.

 • 20190201_201507
 • 20190201_203402
 • 20190201_201446

ZADUSZKI

         Zaduszki, Dzień Zaduszny lub Święto Zmarłych właściwie Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych (łac.Commemoratio Omnium Fidelium Defunctorum) – w Kościołach łacińskich obchód liturgiczny poświęcony zmarłym, przypadający corocznie na dzień 2 listopada, treściowo połączony z poprzedzającą go uroczystością Wszystkich Świętych. Zaduszki zbiegają się zazwyczaj z ludowymi uroczystościami ku czci zmarłych, wywodzącymi się z wierzeń pogańskich lub obrzędowości przedchrześcijańskiej.

     Dlatego, żeby uczcić pamięć tych co odeszli 2 listopada wybraliśmy się na szubiński cmentarz aby zapalić znicze i pomodlić się na grobach pracowników jak również w miejscach pamięci narodowej. Taka chwila zadumy każdemu się przyda… Łza się w oku zakręciła, że niektórych ludzi już nie ma wśród nas…

               ,, Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”

 • IMAG1386
 • IMAG1393
 • IMAG1394
 • IMAG1390
 • IMAG1387

 

„Skazany na wolność”

 

W dniu 03.11.2018 w naszej placówce gościło 5 mężczyzn po przejściach. sami określali siebie jako ,,nienormalnych''. Osoby które same borykały się z problemami uzależnienia od alkoholu i narkotyków oraz miały przeszłość kryminalną. Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej przedstawione zostały świadectwa Grzegorza i Piotra którzy przebyli drogę walki z nałogami w przeszłości odbywały karę pozbawienia wolności.

         Prelegenci przedstawili wychowankom, w jaki sposób jeszcze podczas odbywania kary pozbawienia wolności, można zacząć zmieniać swoje życie i zacząć pracować na lepszą przyszłość. Mówili o życzliwych ludziach których spotkali w swoim życiu oraz o wpływie wiary w Boga na ich zmianę. Druga część spotkania to fantastyczny koncert hip -hop. Każdy utwór był nagradzany długimi brawami przez chłopaków.

         Na koniec zebrani otrzymali płyty CD z muzyką hip-hop z dobrym przekazem, książki o tematyce związanej z uzależnieniami oraz materiały informacyjne związane z projektem „Skazany na Wolność”.

 • 20181103_193001
 • 20181103_202518
 • 20181103_203014

Mini turniej na orliku.

       17 października 2018 roku na orliku w Szubinie odbył się mini turniej piłki nożnej. Udział w turnieju wzięły trzy drużyny: Strażacy, Pizzeria Mała Italia oraz MOAS Szubin. Naszą placówkę reprezentowali następujący zawodnicy, wychowankowie : Patryk Seyda- bramkarz, Krzysztof Król, Paweł Kapela, Maciej Żyllo wsparty pracownikami tj. panem Mirkiem Obremskim - strażnikiem i wychowawcą panem Danielem Wypychem. W tym turnieju graliśmy systemem ,,każdy z każdym”, jeden mecz trwał 30 minut. W pierwszym meczu spotkaliśmy się z Pizzerią Małą Italią i po zaciętym spotkaniu przegraliśmy 4:6. W drugim meczu strażacy pokonali Pizzerię 6:5 a w ostatnim spotkaniu zwyciężyliśmy strażaków 8: 4. Wszystkie drużyny w turnieju odniosły po jednym zwycięstwie, tak więc widać, że poziom był bardzo wyrównany. Nagrodzonych nie było, za to liczyła się dobra zabawa i fajna atmosfera. Fajnie, że znowu zagraliśmy na orliku i mogliśmy się zmierzyć z drużynami ze środowiska lokalnego i na ich tle sprawdzić swoje umiejętności piłkarskie. Jednak pomimo dużych emocji sportowych inna sytuacja utkwi nam w pamięci na długo a właściwie to, co się wydarzyło gdy zaczęliśmy grać mecz ze strażakami. W pewnym momencie zawyły syreny i dwóch chłopaków nie patrząc na nic pobiegło do samochodu i odjechało. Okazało się, że niedaleko Szubina wydarzył się wypadek i oni, którzy należą do OSP z Szubina nie wahając się ani chwili postanowili nieść pomoc drugiemu człowiekowi – jakże istotna lekcja dla nas. Tak więc tego dnia nie było przegranych.

 • IMAG1336
 • IMAG1343
 • IMAG1342
 • IMAG1337

 

Patryk chce sięgać po olimpijskie medale !?

Kajetan Broniewski ma swoją uznaną markę sportową w naszym kraju i na świecie. W naszym zakładzie trzykrotny olimpijczyk i medalista, był już nie raz. Ponownie przywiózł ze sobą ergometry, co zapowiadało ostrą walkę na dystansie 500 metrów. W pierwszej kolejności zmierzyli się Darek i Michał, wynik niezły ale… trochę zabrakło. Jako drudzy wystartowali Patryk i Krzysztof. Ta para zawodników zapowiadała niezły start, a nasz gość tylko to potwierdził. Już na pierwszych metrach widać było duże zaangażowanie i chęć uzyskania dobrego wyniku. Do mety było już niewiele, gdy Krzysztof stracił rytm i wypadł z krzesełka, szybko jednak się pozbierał i pomimo straty, oboje uzyskali znakomity wynik kwalifikujący ich do finału w Warszawie. Emocje się jednak nie skończyły bo jeszcze inni zawodnicy zapowiadali dobry start. Tak też się stało, bardzo dobrze popłynęli Adrian i Rafał, a Paweł uzyskał wynik, który kwalifikuje Go do drużyny. Brawo chłopaki świetny występ, ale to jeszcze nie koniec. Liczymy na uzyskanie medali w Warszawie, tak przecież niewiele brakuje !

Zanim jednak sport przez duże ,,S” zapanował w auli, nasz gość zaprezentował sylwetkę znakomitej olimpijki, reprezentantkę Polskich barw Halinę Konopacką. Kto dokładnie wysłuchał opowieść i obejrzał zaprezentowany film o tej sportsmence ten wie, że sport w życiu wiele może sprawić dobrych i wzruszających momentów, zwłaszcza w trudnych czasach. Ten też wie, że nie należy się poddawać i trzeba iść uparcie do przodu i realizować wyznaczone cele, tak jak niejeden sportowiec, w tym nasz bohater Kajetan i wielu wychowanków, którzy pokazali, że można pokonać słabości i poprawiać wyniki sportowe, jak choćby Patryk, który uzyskał lepszy wynik od poprzedniego o całe sześć sekund. Gratulacje dla wszystkich, którzy zmierzyli się z bardzo trudnym wyzwaniem, uzyskali takie wyniki, które śmiało można, a nawet trzeba poprawić i iść do przodu, wykorzystując ,,sport przeciw agresji”, w pokonywaniu przeciwności sportowych i życiowych.

                                                                 

 • 20181016_184345
 • 20181016_191025
 • 20181016_183502

 

W cyrku występują nie tylko małpy i krokodyle.

We wrześniu nadarzyła się okazja by zobaczyć co prezentuje Cyrk Vegas. Zebraliśmy ekipę no i udaliśmy się na przedstawienie. Z ciekawością oglądaliśmy popisy akrobacji powietrznej, tresurę zwierząt w tym kucyków i wielbłąda, który miał duże powodzenie u małych uczestników tego spotkania. Popisy komika mogły rozbawić niejednego, zwłaszcza z udziałem naszego Patryka, który zaprezentował niezłe umiejętności na arenie i wzbudził radość u zgromadzonej publiczności.

 • 20181003_170044
 • 20181003_174248
 • 20181003_170209
 • 20181003_171817

Na naszym Zlocie pogoda bajeczna

 

Od 17 do 20 września, tradycyjnie w Harcerskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Funce, odbył się Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP.   Wzięły w nim udział środowiska z Nakła, Chojnic, Kołdrąbia, Szubina, Żnina, Torunia i Bydgoszczy. W ośrodku gościła młodzież niepełnosprawna i niedostosowana społecznie z ośrodków szkolno-wychowawczych, zespołów szkół specjalnych, domów dziecka, zakładów poprawczych.

W drodze do Funki odwiedziliśmy ciekawe miejsca. Byliśmy na akwedukcie w Fojutowie, na zaporze wodnej z elektrownią wodną w Mylofie i Zakładzie Hodowli pstrąga. Szczególne wielkie wrażenie zrobił na nas widok połamanych i w dużej mierze usuniętych już drzew w miejscach po nawałnicowych w miejscowości Rytel. W Krojantach złożyliśmy hołd poległym w wyniku walk w pierwszych dniach II Wojny Światowej pod pomnikiem 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

Przez cztery słoneczne dni uczestnicy zlotu korzystali z niezwykle bogatej oferty programowej. Ciekawe zajęcia zapewnił ośrodek: żeglowanie, rejsy statkiem badawczym, warsztaty: plastyczne, zabawy i pląsy, udzielanie pierwszej pomocy przed medycznej. Po raz kolejny zaproponowano także zajęcia z łączności, a także bieg terenowy.

W drodze powrotnej odwiedziliśmy Chojnice. Zwiedziliśmy rynek tego miasta, zobaczyliśmy bramę Człuchowską, fosę, herb Chojnic, którym jest Tur z charakterystycznymi częściami ciała, które można ,,pobujać”.

Zlot „Nieprzetartego Szlaku” to piękna przygoda i niezapomniane przeżycia dla uczestników. Następny Zlot już za rok, a w perspektywie spotkania z przyjaciółmi.

 

MAŁA WYPRAWA POPRZEZ ŚWIAT W ZP-SZUBIN

         W dniu 11.10.2018 po raz kolejny mieliśmy okazję do spotkania z p. Mariuszem Kurtzem . Dla niewtajemniczonych p. Mariusz topodróżnik, filmowiec, religioznawca. Od 22 lat w podróży, przez mnóstwo krajów. Najdalej dotarł do Australii. Odwiedził między innymi Indie, Chiny, Afganistan, Pakistan, Indonezję. Filmuje ludzi i ich życie codzienne oraz sytuacje jakie tworzą. Zwraca uwagę na więzi ich łączące, na radości i trudności często wynikające z sytuacji politycznej i gospodarczej. Bada też ich wiarę i postawę wobec obcego jakim jest podróżnik.

Pan Mariusz rozpoczął spotkanie od wyświetlenia fragmentu programu "Uwaga", w ten sposób niejako przedstawiając się. Dowiedzieliśmy się z niego, że pochodzi z patologicznej rodziny, że miał problemy w szkole, nie był mu obcy światek przestępczy i tylko dzięki zdeterminowaniu oparł się presji złego otoczenia.

Jego podróże są sposobem na życie, podróżuje samotnie, ceniąc sobie wolność i niezależność. Spotkanie z naszymi wychowankami pan Mariusz przeplatał filmami z krajów, które odwiedził oraz zwrócił uwagę na różne formy realizacji siebie. Ukazał młodym ludziom uniwersalne życiowe mądrości takie jak potrzebę nauki, uczciwości, pracowitości, wykształcenia, tolerancji, umiejętności dokonywania wyborów i bycia sobą, a wszystko to wplatał w podróżnicze opowieści. Prelegent przekazał chłopakom uniwersalne życiowe wartości, poparte własnymi doświadczeniami i przeżyciami, trafiając do słuchającej go z wielkim zainteresowaniem publiczności. Nie dziwiły więc gromkie brawa na koniec spotkania.

 • 20181011_194238
 • 20181011_205529
 • 20181011_194244
 • 20181011_194220

 

KARTA ROWEROWA 2012 - 2015

Już od 2012 roku realizowany jest w naszej placówce Program Edukacyjny „Karta rowerowa” Głównym celem tego programu jest umożliwienie wychowankom, którzy nie są pełnoletni zdobycie uprawnień do kierowania rowerem w ruchu drogowym. Podopieczni, a było ich na przestrzeni czterech lat dwudziestu zostają zaopatrzeni w wiedzę teoretyczną i praktyczną z uwzględnieniem zasad ruchu drogowego. Oprócz tego poznają zagadnienia związane z tec hniczną obsługą roweru i pomocą przedlekarską. Zajęcia odbywają się w drugim semestrze roku szkolnego i trwają od marca do czerwca. Wychowankowie wykorzystują zdobyte uprawnienia w zakładzie podczas wycieczek rowerowych organizowanych najczęściej podczas wakacji jak i w czasie pobytu poza placówką. Program realizowany jest przy współpracy z Panią mgr Agnieszką Kulczyk nauczycielem Zespołu Szkół nr 2 w Szubinie, która przeprowadza sprawdzian umiejętności teoretycznych i praktycznych w miasteczku komunikacyjnym, po zakończeniu części szkoleniowej. W tym roku szkolnym kartę rowerową otrzymali wychowankowie Kamil Lochyński i Marcin Olbrych. Uczestnictwo w programie daje wychowankom dużo satysfakcji i jest swoistym urozmaiceniem zajęć odbywających się w internacie.

 • P6196712
 • DSCN1962
 • P6196718
 • DSCN1956

Strong- Man

W dniu 11.06 przy pięknej słonecznej pogodzie jak co roku o tej porze cała społeczność naszej placówki głośno dopingowała przedstawicieli poszczególnych grup na kolejnych zawodach Strong - Man.

         Tradycyjnie rozpoczęliśmy od przeciągania samochodu, następnie spacer farmera oraz przerzucanie opony a na deser wyciskanie sztangielki jednorącz na czas. Po godzinnych zmaganiach zwycięzca mógł być tylko jeden. Najsilniejszym wychowankiem 2015 został M. Wypych z gr IV. Kolejne miejsca zajęli M. Janik, A. Michalski, M. Gronowski, K. Oleszek i D. Buszkowski.

Życzymy wytrwałości w ćwiczeniach i do zobaczenia za rok.

Organizatorzy T. Staroń, T. Półtorak

 • DSC_1192
 • DSC_1199
 • DSC_1198
 • DSC_1195

Galeria

porno porno porno porno porno porno film porno film